Vlastnosti vlny

vlastnosti-vlny
Vlna je, jak známo, ze všech vláken živočišného původu nejvýznamnější pro lidský organismus a je vysoce ceněna pro celou řadu výhod:

Dynamika ovčího vlasu (neboli schopnost smršťovat se a roztahovat vlivem teploty) umožňuje samoregulaci teploty.
Eliminuje kladnou ionizaci, která má negativní vliv na zdraví, mění ji na zápornou a vytváří tzv. „lehké záporné ionty”.
Lehké záporné ionty se vyskytují především v přirozeném prostředí, zejména v přírodě po bouřce, v jeskyních, na vrcholcích hor, v lese, na mořském pobřeží, u vodopádu apod. Místa s nejvyšší koncentrací záporných iontů se využívají jako klimatické lázně. Záporné ionty jsou významným zdrojem energie lidského těla. Podporují náš imunitní systém i psychickou pohodu. Díky nim se cítíme krásně, odpočatě a dobře se nám dýchá. Z toho plyne i dobrá nálada a klidný spánek.
Ovčí vlna vzhledem ke své buňkové struktuře je velmi hygroskopická, tzn. že má schopnost absorbovat a zadržovat v sobě velké množství vlhkosti vstřebávané z okolí. Obsah vlhkosti dosahující až 33 % nepůsobí dojmem (na dotek) vlhké suroviny. Její velká hygroskopičnost ovlivňuje rovněž její tepelné vlastnosti (absorbovanou vlhkost neodvádí intenzivně a spotřebovává méně tepla z okolí, chrání tak proti chladu). Je výborným regulátorem vlhkosti v místnosti.
Díky své pórovité struktuře, šupinatému povrchu a kadeřavosti vlna zadržuje v sobě a okolo sebe vrstvy vzduchu, což napomáhá udržovat stálou teplotu. Množství vzduchu obsaženého ve vláknech se nemění během používání, protože díky pružnosti nepodléhají trvalým deformacím. Podmiňuje to dobrou tepelnou izolaci a tepelné vlastnosti.

Přírodní ovčí vlna obsahuje lanolin neboli přírodní živočišný tuk, který obaluje každý vlas a zabíjí tak bakterie a roztoče. Lanolin také chrání vlas před zašpiněním a navíc dynamika vlasu způsobuje, že veškeré nečistoty jsou vynášeny na povrch vlasu. Stejně jako na živých ovcích se nečistota hromadí pouze na povrchu, zatímco v hloubce zůstává stále čistá tkanina. Lanolin má také vynikající vliv na lidský organismus. Působí protirevmaticky, zajišťuje dobré dýchání, tonizuje, zlepšuje krevní oběh v pokožce a tím opožďuje proces stárnutí.